forex trading logo

TELEDÜNYA NEDİR? PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Pazar, 10 Ocak 2010 00:00

Teledünya, bir TÜRKSAT A.Ş. markası olup  21 ildeki Türksat Kablo TV altyapısı üzerinden verilen dijital yayın platformudur.  TÜRKSAT A.Ş., 2008 yılında mevcut şebekesinden vermekte olduğu Analog Kablo TV yayını ile birlikte aynı kablolar üzerinden SD ve HD yayınlardan oluşan Teledünya platformunu da hizmete sunmuştur. Teledünya ile TV yayınları evinize kadar dijital olarak geldiğinden TV yayınlarını çok daha yüksek görüntü ve ses kalitesinde izlersiniz. Ayrıca sayısal iletişimin sağladığı sıkıştırma ve modülasyon teknikleri sayesinde çok daha fazla sayıda TV ve radyo kanalı sizlere ulaştırılmaktadır. STANDART ÇÖZÜNÜRLÜK (SD) NEDİR?

Standart çözünürlük kavramını açıklayabilmek için öncelikle “piksel” tanımını yapmamız gerekiyor. Piksel, bilgisayar görüntüsünde programlanabilir temel birim anlamına geliyor. Bu kavram, bilgisayar ekranındaki görüntüyü oluşturan çok sayıdaki küçük ışık noktacığını tanımlıyor. Piksel boyutu, kullanılan ekranın çözünürlüğüne bağlı olarak değişiyor. Örneğin,  640x480 çözünürlüklü bir görüntüde 307.200 adet nokta, yani piksel bulunuyor.

Kısaca SD olarak ifade ettiğimiz standart çözünürlük,  PAL TV’lerdeki 720 x 576 piksel özelliğini ifade ediyor. Diğer bir deyişle, SD özelliğine sahip TV ekranı üzerindeki görüntü, 720 piksellik 576 satırdan, yani 414.720 adet küçük ışık noktacığından oluşuyor.

Artık dünyanın önde gelen TV üreticileri, SD teknolojisinin bir adım daha ötesine geçerek HD ve full HD teknolojisi ile donatılmış ürünlerini piyasaya sürüyor. Ancak, Türkiye’de halen kullanılmakta olan televizyonların büyük bölümü SD özelliği taşıyor.

HD TEKNOLOJİSİ TELEVİZYON YAYINCILIĞINDA YENİ BİR ÇIĞIR AÇTI…

Televizyon yayıncılığında yeni bir çığır açan HD teknolojisi şimdi görüntü ve ses kalitesi ile hepimizi büyülüyor. HD teknolojisinin üretimde kullanılmasıyla, LCD ekranlarda, gerçeği kadar net ve parlak görüntüler, nefes kesen detay derinliği ile birleşiyor.

HD saltanatı, büyük ekranlı TV’lerin çoğalmasıyla başladı. Bir yandan,  HD Ready TV kavramıyla tanışırken, bir yandan da HD sinyal veren kaynaklar devreye girdi. Bu işbirliği, yüksek çözünürlüklü mükemmel görüntüyü ortaya çıkardı.

TELEDÜNYA sizlere normal PAL yayınların ulaşamadığı kadar canlı ve detaylı görüntü netliği sunuyor. Televizyonunuz HD Ready özelliğine sahip ise 1280x720 piksel, Full HD ise 1920 x 1080 piksel ekran çözünürlüğündeki yayınlarımız aracılığıyla mükemmel görüntülerle buluşursunuz.

HD teknolojisinde, resimlerdeki piksel sayısı arttırılarak daha hızlı resim oluşturma ve ekran titreşimlerini engelleyebilmek için en iyi tarama yöntemleri kullanılıyor. Bu teknoloji, resimleri sizlere en yüksek kalitede göstermeyi hedefliyor. Genel olarak bu yüksek çözünürlüklü formatlar, yalnızca pikselleri ekrana aktarmakla kalmıyor, aynı zamanda pikselleri daha yüksek kalitede sunarak parlak, belirgin resimler üretiyor.

SD’de görüntüler, tipik bir 4/3 oranı ile kare çerçeve içine alınıyor. HD’de ise geniş ekran tanımlı 16/9 oranı ile görüntü dikdörtgen formatında alınıyor. Böylece görüntü alanını dolduğu için daha canlı ve gerçekçi bir görüntü ortaya çıkıyor.

TELEDÜNYA’da HD TV digital yayınlarla, size yüksek çözünüklükteki görüntüyü, dolby digital*  sesle bir arada sunuyoruz.

* DVD’lerde kullanılan ses kalitesi standardıdır.

 


Çarşamba, 06 Temmuz 2011 22:12 tarihinde güncellendi
 

ONLINE SATIŞ


Tüm Ürünleri Listele


Kapsamlı Arama

FIRSAT ÜRÜNÜ


ALIŞ-VERİŞ SEPETİNİZ

VirtueMart
Alışveriş sepetiniz boş.

FIRSAT

KAMPANYALAR

İSMİNİZİ VE E-POSTA ADRESİNİZİ BIRAKIN, TELEDÜNYA ve UYDUNET KAMPANYALARINDAN ÖNCE SİZİN HABERİNİZ OLSUN !...
Kampanyalar
Teledünya Kampanyaları
Uydunet Kampanyaları
Kampanya duyuruları dışında e-posta gönderilmeyecektir...

Facebook Sayfamız

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.ComPowered_by kabloteknik.